بازدید نماینده ویژه آیت‌الله رئیسی از کرخه/ احیاء تالاب هورالعظیم در اولویت دولت سیزدهم است

بازدید نماینده ویژه آیت‌الله رئیسی از کرخه/ احیاء تالاب هورالعظیم در اولویت دولت سیزدهم است
به گزارش تسنیم ، محمدرضا فاتحی صبح امروز به‌منظور بررسی وضعیت سد کرخه و ارائه تکنیک‌های نوین رها‌سازی آب از حوزه آبی کرخه بازدید کرد.
وی در حاشیه این سفر و در بازدید از شهرستان‌ها و روستاهای دچار تنش آبی اظهار داشت: در حوزه مدیریت آب نیاز به کار کارشناسی و پرهیز از اقدامات غیر‌اصولی هستیم. سرمنشأ آنچه بر سر هور آورده‌اند توسعه نامتوازن است و همواره دستگاه‌های سدساز بی‌توجه به معیارهای توسعه پایدار و مصالح ملی و منافع مردم؛ به ساخت‌وسازی مغایر با توسعه پرداختند.
نماینده ویژه آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: در شرایط خشکسالی فعلی مدیریت مصارف تنها راهکار بهبود شرایط و کاهش خسارات است و در صورت عدم رعایت الگوی کشت کم‌مصرف، اثرات خشکسالی از منظر شدت و تداوم افزایش خواهد یافت.
فاتحی با تأکید براینکه "مهم‌ترین اولویت دولت جدید تأمین حقابه تالاب هورالعظیم است و برای احیای این تالاب باید بتوانیم با مدیریت درست آب را به تالاب برسانیم"، گفت: وزارت نیرو به‌عنوان مسئول مطالعه و برنامه‌ریزی و کارفرمای اصلی احداث سد در کشور، مقصر این اتفاقات است. وزارت نیرو باید درباره تبعات احداث سدهای مختلف در کشور از جمله سد کرخه و محاسبه سود و زیان آن‌ها توضیح دهد.
نماینده ویژه آیت‌الله رئیسی در پایان با ارج نهادن به مطالبه بحق مردم خوزستان گفت: هورالعظیم یادآور حضور بزرگ‌مردانی چون علی هاشمی و رشادت‌های مردم شریف این منطقه در هشت سال دفاع مقدس است. یکی از دغدغه‌های اصلی وزارت نیرو در دولت سیزدهم رهاسازی آب در تالاب، تعیین حریم تالاب هورالعظیم با روش‌های نوین در مدیریت آبی کشور است.