طرح توسعه نیروگاه علی‌آبادکتول اجرا می‌شود

طرح توسعه نیروگاه علی‌آبادکتول اجرا می‌شود

غلامعلی رخشانی‌مهر روز شنبه در جلسه بررسی مشکلات و موانع توسعه نیروگاه علی‌آبادکتول اظهار داشت: وزارت نیرو مشکلی برای اجرای طرح توسعه این نیروگاه ندارد.

وی بیان کرد: مبنای اصلی وزارت نیرو برای اجرای فاز جدید، قرارداد سال ۹۲ میان این وزرات خانه با بنیاد مستضعفان و شرکت مپنا (مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران) به عنوان شرکت های سرمایه گذار طرف قرارداد است و اگر امکان اجرای آن وجود نداشته باشد، قرارداد جدید منعقد خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: به زودی و با برگزاری نشست تخصصی برای مانع‌زدایی طرح توسعه و اجرای فاز دوم نیروگاه علی آباد تصمیم گیری خواهد شد.

رخشانی‌مهر ادامه داد: مساله اجرای خط انتقال و تامین سوخت جایگزین برای فصل زمستان از طریق شرکت نفت با احداث مخازن نفت به طول سه کیلومتر مورد توجه قرار دارد تا از روند انتقال سوخت به نیروگاه علی آباد با تانکر جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: اولویت اصلی نیروگاه علی آباد در شرایط فعلی تامین سوخت مایع مخازن است.

طرح توسعه نیروگاه علی‌آبادکتول اجرا می‌شود

رخشانی‌مهر یادآور شد: با اجرای فاز دوم نیروگاه علی‌آبادکتول ۵۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید این نیروگاه افزوده خواهد شد.

بازدید از پست ۲۳۰ کیلوولت کردکودی و بندرگز، بازدید از رینگ و پیلون مسیر خوش ییلاق (جاده ارتباطی گلستان - سمنان) و نیز بازدید از پُست ۴۰۰/۶۳ شهر نگین‌شهر در جاده آزادشهر - گنبدکاووس، از برنامه‌های سفر ۲ روزه معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر به گلستان است.

فاز اول نیروگاه ۱۵۰۰ مگاواتی علی آباد گلستان، در ۶ واحد گازی در سال ۱۳۸۹ به بهره‌برداری رسید.

ساخت این نیروگاه با هدف تشویق، جذب و حمایت از سرمایه گذاری غیر دولتی در بخش نیروگاهی و همچنین استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور و ارتقاء دانش فنی در ساخت نیروگاه ها به روش BOO صورت گرفته است.

با توجه به رشد مصرف برق کشور و سیاستهای وزارت نیرو مبنی بر افزایش سهم نیروگاههای سیکل ترکیبی، طرح توسعه این نیروگاه در سال ۱۳۹۳ در دستور کار قرار گرفت.