با اهدای خون کم خونی نمی‌گیرید

با اهدای خون کم خونی نمی‌گیرید
مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی با تاکید بر اهدای خون بانوان، گفت: بانوان بدانند با اهدای خون کم خونی نمی‌گیرند چراکه اگر این پیش بینی در مورد آن‌ها وجود داشته باشد، کارشناسان اهدای خون اجازه اهدای خون نمی‌دهند.
ابراهیم میری مقدم، امروز پنج شنبه ۳۱ شهریور به رسانه‌های گروهی افزود: روز گذشته و در اولین روز از هفته دفاع مقدس، جامعه ورزشی استان با حضور در مراکز خونگیری خراسان جنوبی اهدای خون داشتند.
به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه از ابتدای امسال ۱۳ هزار و ۴۱ نفر به مراکز اهدای خون مراجعه کردند که از این تعداد، ۱۰ هزار ۶۸۰ نفر موفق به اهدای خون شدند، تصریح کرد: از این تعداد، ۹۹۶۵ نفر مرد و ۷۱۵ نفر زن بوده‌اند.
مدیرکل انتقال خون خراسان جنوبی بیان کرد: نسبت به سال گذشته در خون گیری ۱.۲ درصد رشد داشته‌ایم، اما در اهدای خون بانوان نسبت به سال گذشته ۱.۷ درصد کاهش داشته‌ایم.
میری مقدم ادامه داد: فایده نخست اهدای خون، کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی است و محققان دریافته‌اند که نزدیک به ۸۸ درصد از مجموع اهدا کنندگان خون، کمتر احتمال دارد که به حمله قلبی دچار شوند و نزدیک به ۳۳ درصد کمتر در معرض ابتلا به هر نوع از بیماری‌های قلبی عروقی هستند.
وی یادآور شد: مزیت اهدای خون، به عنوان انجام آزمایش‌های دوره‌ای پزشکی برای فرد اهدا کننده بوده و پیش از اهدای خون، لازم است فرد آزمایش هایی انجام دهد تا برخورداری از شرایط این کار در او تایید شود، در نتیجه سطح هموگلوبین، نبض و فشارخون اهداکننده ارزیابی می‌شود.
میری مقدم یادآور شد: اهدای خون مستمر سبب افزایش ضریب امنیت و سلامت خون شده زیرا در هر بار اهدا مشاوره انجام و کلیه آزمایشات غربالگری بر روی خون اهدایی انجام می‌شود.